GRUZIE | Pobytové, poznávací zájezdy v exotice | Time Travel
+420 261 219 316-9 Po-Pá: 9:00 - 17:00

GRUZIE
Poklad ukrytý mezi horskými vrcholy Kavkazu

cena od 0

GRUZIE, POKLAD UKRYTÝ MEZI HORSKÝMI VRCHOLY KAVKAZU
VELIKONOCE S ČESKÝM PRŮVODCEM


30.03. – 07.04.2024 (VELIKONOCE)
9 dní / 7 nocí z Prahy s early check-in/late check-out


TBILISI - DAVID GAREJI - TELAVI - TSINANDALI - SIGHNAGHI - BODBE - MTSKHETA - ANANURI - GERGETI - STEPANTSMINDA - GUDAURI - GORI - UPLISTSIKHE - KUTSAISI - GELATI - BORJOMI - AKHALTSIKHE - VARDZIA - PARAVANI - TBILISI

Vydejte se s námi na nezapomenutelný poznávací zájezd do Gruzie, do země plné bohaté historie, ohromující krajiny a pohostinných lidí. Země, která zaručeně oživí vaše smysly a přinese vám nezapomenutelné zážitky. Procházejte starobylými kláštery a malebnými uličkami měst, ochutnávejte tradiční gruzínské lahůdky a vychutnávejte si panoramatické výhledy na horské vrcholy. Budete zde vítáni s otevřenou náručí.

PROGRAM ZÁJEZDU:

 1. DEN, 30.03. PRAHA -  TBILISI

Sraz cestujících na letišti v Praze. Odlet ve večerních hodinách do Tbilisi s přestupem. Občerstvení během letů. 

 1. DEN, 31.03. TBILISI

Přílet v brzkých ranních hodinách, transfer do hotelu, ubytování, krátký čas na odpočinek. Po snídani v hotelu se vydáme na nezapomenutelné poznávání hlavního města Tbilisi. Tbilisi nabízí bohatou směs historie, kultury a moderního života. Jeho jedinečná poloha na břehu řeky Kura a mezi horami Kavkazu dává městu jedinečnou atmosféru. Procházejte se úzkými uličkami starého města s historickými budovami, užijte si výhledy z mostu Míru a ochutnejte gruzínskou kuchyni v restauracích a kavárnách. Tbilisi je městem, které láká svou autentičností, pohostinností a neustálým pulzováním života. 

Všechna místa, která dnes navštívíme, jsou velmi blízko sebe, takže budeme mít možnost je objevovat pohodlně pěšky. První kroky nás zavedou do historické lokality Metekhi, která se nachází na malém pahorku nad řekou Kuru. V Metekhi se nachází Metekhijský kostel, který je jedním z nejstarších kostelů v Tbilisi. Kostel Metekhi byl postaven v 13.století a je známý svou výraznou polohou a architekturou. Je postaven na plošině, která nabízí úchvatný výhled na řeku, historickou část města a okolní hory. Kostel byl v minulosti využíván jako královská rezidence a pevnost. V interiéru kostela najdeme bohatou výzdobu a ikony, které jsou důležitou součástí gruzínského náboženského dědictví. Odtud pokračujeme směrem k impozantní pevnosti Narikala, která dominuje nad starou částí města. Pevnost Narikala pochází ze 4. století, ačkoli na místě existovala opevnění již dříve. Nachází se na kopci nad starým městem Tbilisi a nabízí panoramatické výhledy na město a okolní krajinu. Původní stavba pevnosti byla dřevěná, ale v průběhu času byla postupně rozšiřována a posilována. Dnes můžeme vidět zbytky kamenných zdí, věží a bran, které připomínají její dřívější slávu. Narikala sloužila jako strategický obranný bod a byla místem mnoha důležitých událostí v historii Gruzie. Během své existence byla několikrát zničena a obnovována. Přesto si zachovává svou významnou roli v gruzínském národním povědomí. 

Další zastávkou na naší cestě jsou sirné lázně v části města zvaně Abanotubani, jejichž vznik se datuje do 17. století. Pramení zde minerální prameny s vysokým obsahem síry, které mají skvělou pověst týkající se léčivých a blahodárných účinků na zdraví a pokožku. Snadno rozpoznatelné jsou již z dálky pro své typické cihlové kopule, které se tyčí ze země a mají pouze malé okno pro světlo a ventilaci. Pokračujeme procházkou po ulici Shardeni, která je plná života a nabízí mnoho restaurací, kaváren a obchodů s místními suvenýry. Ulice je lemována krásnými starobylými budovami s tradiční architekturou a úzkými uličkami, které vytvářejí půvabnou atmosféru. Během naší procházky dále navštívíme také synagogu, katedrálu Sioni a nejstarší baziliku v Tbilisi, Anchiskhati, která pochází z 6. století. Tyto historické památky nám přiblíží bohatou historii a náboženské tradice Gruzie. Na závěr přejdeme přes most Míru. Most Míru v Tbilisi je ikonickým moderním mostem překonávajícím řeku Mtkvari. Jeho neobvyklý design s proskleným obloukem přitahuje návštěvníky z celého světa. Je nejen praktickým spojením mezi starým a moderním městem, ale také nabízí úchvatné výhledy na Tbilisi a je jedním z hlavních symbolů města. Večer si dopřejeme večeři v tradiční gruzínské restauraci, kde si budeme moci vychutnat typická gruzínská jídla a následně si užijeme folklórní show, která nám přiblíží bohatou hudební a taneční kulturu Gruzie. Po celém dni se vrátíme do hotelu v Tbilisi, kde přenocujeme.               

 1. DEN, 01.04. TBILISI – DAVID GAREJI – TELAVI (280 km)

Po snídani v hotelu se vydáme do regionu Kakheti. Region Kakheti je jednou z nejvýznamnějších a nejproduktivnějších vinárenských oblastí v Gruzii. Nachází se na východě země a je známý svou bohatou historií, krásnou krajinou a vynikajícím vínem. Kakheti je domovem mnoha vinných sklepů, vinic a tradičních vináren. Tato oblast je považována za kolébku gruzínského vína a vyniká svými tradičními vinařskými metodami, včetně výroby vína v hliněných amforách zvaných "kvevri". Kromě vinařství nabízí region Kakheti také mnoho historických a kulturních památek, které budou naším dnešním cílem. Navštívíme klášterní komplex David Gareji, jedno z nejvýznamnějších historických míst v Gruzii. Nachází se na hranicích s Ázerbájdžánem v krajině nazývané Garejská polopoušť. Tento komplex klášterů byl založen v 6. století a je pojmenován po svatém Davidovi Garejském, který zde žil jako poustevník. Davit Gareji je známý nejen svou spirituální a historickou hodnotou, ale také díky svému unikátnímu prostředí. Komplex se rozkládá v působivé polopouštní krajině, která je tvořena skalnatými útvary, skalními jeskyněmi a malebnými horami. Měsíční, polopouštní krajina, která se začátkem léta zelená a rozkvétá květinami, umocňuje jeho jedinečnost v nadmořské výšce 500-550 metrů. Hory jsou poseté červenavými, zlatavými a modrými barvami. Pestrá poušť je krásná zejména na jaře a na začátku léta, kdy načervenalé barvy skal vystřídá svěží zeleň trávy. Otevřená prostranství, nerušené výhledy a barvy působí na návštěvníka velkým dojmem. Na místě pouště Gareji se kdysi nacházelo moře, proto zde můžete narazit na tzv. propadliny zkamenělé ve skalách. Davit Gareji je tvořen několika kláštery a kaplemi rozprostřenými po území.

Významnou památkou je klášter Lavra, který je považován za nejstarší klášter v komplexu. Dalšími významnými místy jsou klášter Udabno s freskami a skalními jeskyněmi a klášter Dodo s impozantní kaplí. Komplex David Gareji představuje jedinečnou kombinaci historie, spirituality a přírodního prostředí. Navštěva tohoto místa je tak více než poutavou zkušeností. Na cestě do městečka Telavi navštívíme známý místní vinný sklep, kde se dozvíme více o procesu výroby vína v tradičním "kvevri", což je hliněná nádoba ve tvaru vajíčka, ve které víno kvasí a která je od roku 2013 zapsána na seznamu nehmotného dědictví UNESCO. Následně budete mít možnost ochutnat víno. Příjezd do Telavi - které bylo v 10. - 11. století a později v 17. - 18. století hlavním městem Kachetského království. Ubytování a přenocování v hotelu v Telavi.

 1. DEN, 02.04. TELAVI – TSINANDALI – SIGHNAGHI – BODBE – TBILISI (280 km)

Snídaně v hotelu. Telavi je malé město nacházející se v regionu Kakheti. V minulosti bylo hlavním městem království Kakheti a má bohatou historii a kulturní dědictví. Návštěva tradičního trhu v Telavi.  Kromě toho budete mít možnost objevit jedinečné regionální speciality, ručně vyráběné výrobky a dokonce se zapojit i do přátelského vyjednávání s místními prodejci. Budete pokračovat do vesnice Vardisubani, kde se zúčastníte procesu výroby tradičního kvevri. Setkáte se s místním řemeslníkem, který je čtvrtou generací výrobce kvevri, a jeho syn pokračuje v této tradici. Poté následuje přejezd do Tsinandali - vesnice, která je považována za jedno z nejvýznamnějších center gruzínského vinařství a je obklopena malebnými vinicemi a zahradami. Je to ideální místo pro milovníky vína, kteří se chtějí ponořit do bohaté historie a kultury gruzínského vinařství a zároveň si vychutnat krásu přírody. Není možné zde vynechat oběd a degustaci vína. Dále se vydáme do kláštera Bodbe, který je považován za jedno z nejsvětějších míst v zemi, neboť je spojený s příběhem sv. Nino, která přinesla křesťanství do Gruzie. Je obklopen krásnými zahradami a panenskou přírodou, což z něj činí oblíbenou turistickou atrakci. Hlavní dominantou kláštera je chrám Sv. Nino, který byl postaven na místě, kde je údajně Nino pohřbena. Přes malebné městečko Sighnaghi s úchvatným výhledem na pohoří Velkého Kavkazu, obklopené hradbami a nabízející krásnou architekturu, se přesuneme zpět do Tbilisi. Ubytování v hotelu, nocleh. 

 1. DEN, 03.04. TBILISI – MTSKHETA – KAZBEGI – ANANURI - STEPANTSMINDA - KOSTEL NEJSVĚTĚJŠÍ TROJICE (GERGETI) – GUDAURI (200 km)

Po snídani v hotelu odjezd na prohlídku Mtskheta, starobylého hlavního města Gruzie, významného náboženského centra, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Cestou se zastavíme na prohlídku kláštera Jvari (6. stol.). Tento známý klášter se nachází na vrcholu hory, na soutoku řek Mtkvari a Aragvi. Poté pokračujeme ke katedrále Svetitskhoveli (11. stol.), která je známá jako místo, kde bylo pohřbeno Kristovo roucho. Procházka úzkými uličkami Mcchety s možností nákupu suvenýrů. Vydáme se přes pohoří Vysoký Kavkaz směrem do oblasti Kazbegi.

Na cestě navštívíme architektonický komplex Ananuri (17. století), s výhledem na přehradu na řece Aragvi. Ananuri je známý svou malebnou polohou mezi horami a jezerem. Komplex se skládá z několika staveb, včetně opevnění, věží, chrámů a paláců, které byly postaveny v 16. a 17. století. V komplexu se nachází dvě hlavní sakrální budovy - katedrála a kostel s krásně zdobenými freskami a ikonami. Tyto stavby jsou krásným příkladem gruzínského středověkého architektonického stylu. Ananuri je také obklopen malebnou přírodou a nabízí panoramatické výhledy na okolní krajinu. Je to oblíbené místo pro turisty, kteří se chtějí ponořit do historie Gruzie, prozkoumat krásu okolní přírody a vyfotit si úchvatné výhledy. Po cestě projedeme přes průsmyk Jvari (2 395 m) a podél řeky Tergi, která nás dovede do Stepantsminda, hlavního města této oblasti. Z centra Stepantsminda budeme pokračovat 4x4 jeepem přes krásné údolí a lesy, které nás dovedou ke kostelu Nejsvětější Trojice v Gergeti (14. stol.), úžasně umístěnému na vrcholu kopce (2170 m.), z něhož je výhled na okolní zasněžené vrcholky Velkého Kavkazu. Zde si vychutnáme jedinečnou přírodu s nádhernými panoramatickými výhledy na Kavkaz, včetně hory Kazbegi (5047 m n. m.). Večer se přesuneme do Gudauri. Ubytování v hotelu v Gudauri, nocleh. 

 1. DEN, 04.04. GUDAURI – GORI - UPLISTSIKHE– KUTAISI (340 km)

Snídaně v hotelu. Pokračování po Hedvábné stezce a přejezd do Gori - rodiště sovětského vůdce Stalina. Dále následuje prohlídka jeskynního města Uplistsikhe (1. tisíciletí př. n. l.) - jednoho z prvních měst v Gruzii vytesaných do skály. Jeskyně byly místem pohanských rituálů, tedy pochází ještě z dob, než se Gruzie stala křesťanskou zemí. Toto starověké město je vytesáno do skalního masivu a je jednou z nejzajímavějších archeologických lokalit v zemi. Uplistsikhe bylo osídleno již v 1. tisíciletí před naším letopočtem a sloužilo jako důležité obchodní a kulturní centrum. Město dosáhlo svého vrcholu v 9. a 10. století a bylo důležitým uzlem na Hedvábné stezce. V Uplistsikhe najdete různé stavby a jeskyně, včetně chrámů, obytných domů, skladů a divadelního prostoru. Vrchol města je zdobený reliéfy a kamennými výtvory, které ukazují bohatství a rozmanitost umění a architektury té doby. Návštěva Uplistsikhe je rozhodně fascinující zážitek. Po oběde v místní restauraci a prohlídce jeskynního města foto zastávka ve Stalinově muzeu a přejezd do západní Gruzie. Cesta nás následně zavede do Kutaisi, hlavního města regionu Imereti. Kutaisi se může pyšnit bohatým historickým dědictvím a bylo významným centrem v dávném Kolchidě. Je proslulé svou spojitostí s mýtem o Jasonovi a Argonauti, kteří se vydali na hledání Zlatého rouna. V středověké historii sehrálo Kutaisi klíčovou roli a sloužilo jako hlavní město Gruzie po dobu čtyř století, od 8. do 12. století. Volný čas na prozkoumání centra Kutaisi. Ubytování v hotelu v Kutaisi. Nocleh. 

 1. DEN, 05.04. KUTAISI – GELATI – BORJOMI – AKHALTSIKHE (210 km)

Po snídani navštívíme katedrálu Bagrati, jednu z tří katedrál z 11. století a symbol sjednocené Gruzie. Katedrála utrpěla vážné škody v průběhu času a byla postupně obnovována v letech 1952 až 2012. Dále pokračujeme do klášterního komplexu Gelati (12. století), kdysi významného centra osvěty v Gruzii, založeného v roce 1106 králem Davidem Stavitelem, nejvýznačnějším králem v dějinách Gruzie. Komplex představuje rozkvět středověké architektury v Gruzii a je známý obrovskou mozaikou Panny Marie s dítětem z 12. století. Gelati byl nejen náboženským střediskem, ale také vzdělávacím centrem. V jeho knihovně se nacházela bohatá sbírka rukopisů a dokumentů. Klášter sloužil jako univerzita, kde byly studovány teologie, filosofie, matematika a další obory. Komplex Gelati je také významný svým historickým a kulturním významem. Byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO jako důležitá památka, která reprezentuje vývoj architektury a náboženského umění v Gruzii. Volný čas na fakultativní oběd. Poté se vydáme na jih Gruzie a pokračujeme do Borjomi - proslulého svými minerálními vodami. Návštěva parku minerálních vod, krátká procházka a ochutnávka slavné vody z Borjomi. Příjezd do Akhaltsikhe. Fotografická zastávka u hradu Rabati, který je obdivován pro své vysoké sloupy, výhledy z hradeb a velmi útulnou atmosféru. Ubytování a přenocování v hotelu v Akhaltsikhe. 

 1. DEN, 06.04. AKHALTSIKHE – VARDZIA – KHERTVISI - PARAVANI – TBILISI (300 km)

Po snídani se vydáme do Vardzie - nádherného jeskynního města. Cestou foto zastávka u pevnosti Khertvisi (10. století). Příjezd do Vardzie (12. století). Jeskynní komplex táhnoucí se v délce přes půl kilometru byl kdysi úkrytem pro 50 000 lidí. Rozkládá na skalnatém svahu a zahrnuje více než 300 jeskyní, včetně kostelů, klášterních komor, obytných prostor a kaplí. Vardzia je známý svými architektonickými a uměleckými prvky. Jeskyně jsou zdobené freskami, ikonami a nápisy, které ukazují bohatství a krásu gruzínského umění té doby. Klášter byl také vybaven infrastrukturou, včetně zásobování vodou a systémem ochrany. Toto místo mělo také strategický význam, neboť sloužilo jako obranná pevnost proti nepřátelům. Jeskyně poskytovaly úkryt a byly propojeny chodbami a tunely. Následuje oběd v typickém venkovském domě s místními pokrmy. Přejezd zpět do Tbilisi. Cesta je nádherná s neobvyklými vesnicemi a obrovskými jezery. Ubytování a kratké přenocování v hotelu v Tbilisi. 

 1. DEN, 07.04. TBILISI – PRAHA

Transfer na letiště, odlet v brzkých ranních hodinách zpět do Prahy s přestupem. Občerstvení v letadle. Přílet do Prahy v rannich hodinách. Konec programu.

*změna programu vyhrazena*

TENTO ZÁJEZD JE MOŽNÉ PŘIPRAVIT I NA ZAKÁZKU V LIBOVOLNÉM TERMÍNU A TO JIŽ OD 2 CESTUJÍCÍCH S ANGLICKY/RUSKY HOVOŘÍCÍM PRŮVODCEM.

 


ZÁJEZD ZAHRNUJE:

 • zpáteční letenku Praha – Varšava - Tbilisi vč. odbaveného zavazadla
 • 7 nocí s early check in a se službou snídaně v hotelích 4* – Tbilisi 4 noci, Telavi
 • 1 noc, Gudauri 1 noc, Kutaisi 1 noc, Akhaltsikhe 1 noc)
 • 2x oběd v místní restauraci
 • 1x večeře v místní restauraci
 • 2x degustace vína v místních vinařstvích
 • transfery autobusem po celou dobu zájezdu
 • jízdu jeepem 4x4 v Kazbegi ke kostelu Nejsvětější Trojice v Gergeti
 • vstupné a vstupenky na všechny památky uvedené v programu - Tsinandali, Vardisubani, Uplistsikhe, Vardzia, Borjomi (mimo Muzea Stalina, kláštera Rabati, hradu Khertvisi - platba na místě)
 • službu česky hovořícího průvodce CK TIME TRAVEL při min. počtu 10 osob
 • službu místního anglicky hovořícího průvodce
 • asistenci místní CK
 • 1 láhev vody denně.

 


ZÁJEZD NEZAHRNUJE:

 • fakultativní výlety
 • bakšišné
 • vstupné dle programu, které nejsou v ceně (viz Zájezd zahrnuje)
 • stravování nad rámec programu
 • nápoje během jídel
 • cestovní pojištění.

Termíny

Termín Dny Odlet Cena / dospělý
Termín Dny Odlet Cena / dospělý